in

Yusuf Adil Şah ve Adilşahlar Devleti (Bijapur)

yusuf-adil-şah

Hanedanın ve Devletin kurucusu olan Yusuf Adil, bir zamanlar Behmeni Devletinin Hassa askerlerinden idi. 1467’de yapılan Malva Devletiyle olan savaşta yeteneklerini farkettirdi ve bizzat Sultan Muhammed Şah tarafından 1481’de Devletâbad Valiliğine getirildi. 1491 Senesine kadar özerk bir yönetim biçimi sürdürdü lakin Sultan Muhammed Şah’ın ölümüyle birlikte Behmeni Devleti dağıldı ve Behmenilere bağlı Bidar, Gülkende ve Berar Özerklikleri gibi Yusuf Adil Şah’ta Devletâbad şehrinde bağımsızlığını ilan ederek Behmenilerin başkenti Bijapuru kuşattı. Böylece bu devlete son vererek kendi devletinin temellerini atmış oldu.

Adilşahlar, resmi olarak Şii mezhebini benimsedikleri için Sünni komşuları tarafından savaşa tabii tutuldular. Yusuf Adil Şah yenilerek Berar’a ardından Handeş’e kaçtı. Fakat 1505’te büyük bir ordu topladı. Sonrasında Bijapuru kuşatıp hakimiyetini yeniden ele geçirdi ve ölümüne dek Sünni komşularıyla, Portekizlilerle ve iç isyanlarla mücadele etti.

adilsahlar

Yusuf Adil Şah ölümünden sonra Veziri Kemal Han Bijapur’da Sünniliği yeniden resmi mezhep ilan etti ve Yusuf oğlu İsmail Adilşah büyüyüp tahta geçene dek ülkenin yönetimini devraldı.

Adilşahlar Devleti, Gülkende Sultanı Evrengzib tarafından 1686’da Bijapurun ele geçirilmesiyle tarihe karıştı lakin son Adilşah Hükümdarı İskender’e Evrengzib çok iyi davrandı ve himayesine alıp maaş bağlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cumhurbaskani-erdogan-putinle-gorusecek-gundem-kudus,-UAyzyZbNU2jCU28CtcwZA

Putin ve Erdoğan Görüşmesinin Analizi

666-şeytan

Şeytan’ın Sayısı 666 Değil 616!