in

Türkiye’nin Türki cumhuriyetlerle ilişkisi

1991’de dağılan Sovyetler Birliği geriye bir çok ardılı devlet bırakmıştır. Bunlardan en önemlisi Kazakistan’dır. Çünkü Sovyetler dağılmadan önce bugünkü Kazakistan’da nükleer silahlarının bir kısmını orada barındırıyordu. Fakat Sovyetler dağıldıktan sonra mirasçısı Rusya,nükleer silahlara sahip çıktı ve çeşitli anlaşmalarla Kazakistan’ın elinden aldı. Peki bu ülkeyi önemli kılan sadece nükleer silah mıydı? Hayır. Kazakistan,zengin yeraltı kaynaklarına sahipti fakat bir sorunu vardı. Hatırı sayılı miktarda Rus yerleşimci vardı. Ruslar bu şekilde bölgedeki Türkleri asimile ederek kendine bağlı hale getirmeye çalışmıştır ve maalesef başarılı olmuştur.

Fakat Sovyetler dağıldıktan sonra Kazakistan ve diğer Türki devletler (Kazakistan,Kırgızistan,Özbekistan,Türkmenistan,Azerbaycan) O tarihte bağımsız olan tek Türk devletine yani Türkiye Cumhuriyetinden kendilerine sahip çıkılmasını istedi. Türkiye bu talebi memnuniyetle kabul etti. O yıla kadar kandaşlarıyla Sovyetler birliği ile yaptığı anlaşma nedeniyle ilgilenememişti. Bu anlaşmaya göre Türkiye Orta Asya’daki Turancılık hareketlerine destek vermeyecekti karşılığında Sovyetler birliği’de Türkiye Cumhuriyet’inde Komünist hareketlere destek vermeyecekti.Bu anlaşma yüzünden Orta Asya’da ki kardeşlerimize destek veremedik. Sovyetler dağılınca Türki Cumhuriyetlerle öncelikli olarak askeri anlaşmalar yapıldı. Çünkü Sovyetler birliği Türk kökenli kişilerin silah kullanmasını kısıtlıyordu. Bu yüzden yüksek derecede asker olan azınlık hariç çoğunluk silah kullanmayı bile bilmiyordu. Bunun bedelini Azerbaycan çok ağır ödedi. Ermenistan’la çıkan savaşta silahları kullanamayan çoğu Azeri Türkü asker şehit olmuştur.

Türki cumhuriyetlerin tarafsız olmasının asıl nedeni bununla direkt olarak bağlantılıdır. KKTC’yi son kısıma sakladım bunun nedeni ise sadece bizim tanımamızdır. Azerbaycan eğer KKTC’yi tanırsa mecburen sözde bağımsız Karabağ’ı tanımış olacaktı. Diğer Türki cumhuriyetlerin tanımamasının sebebi tarafsızlıklarının bozulacağı endişesiydi. Çünkü taraflı bir Türki cumhuriyeti Çin ve Rusya tehlikesi bekliyordu. Bu durumun gelecekte değişeceğini de düşünmüyorum fakat KKTC meselesi mutlaka bir çözüme kavuşacaktır. Bu konuya da farklı bir yazımda değerlendireceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Naziler En Çok Yahudileri Mi Öldürdü ?

İsrail ve Türkiye’nin olası bir savaşı