in ,

Mustafa Kemal Atatürk ve Amerikalı Komutan Douglas MacArthur Arasında Geçen Konuşma

atatürk

[kkstarratings]

MacArthur, 1935 senesinde Atatürk’ü ziyaret etmek için Türkiye’ye gelir, ikili arasında samimi bir sohbet başlar ve MacArthur bu sohbetin içeriğini kitabında anlatır.

Atatürk, açıkça Amerikalı komutanı Rusya’ya karşı uyarmaktadır ve İkinci Dünya Savaşı’nı öngörürken, Amerikalı hayranını Rusya’ya karşı dikkatli olmaya davet etmektedir. Atatürk, açıkça güç kazanmış bir Rusya’nın Türkiye ve bölge için ne büyük bir tehdit olabileceğini tahmin etmektedir.
atatürk-macarthur

Yetmez, Rusya’nın gelişmesini Türkiye’nin yakından izlediğini ve bu durumu bir tehdit olarak algıladığını da söyler. Bolşevizm’e karşı olumlu bir ifade kullanmaz…

Yetmez! Rusya’nın güç kazanmasını Avrupa ve Asya üzerinde dolaşan bir tehdit olarak algıladığını da belirtir.

Şimdi dikkatinizi çekmek istediğim hususlar: ABD donanması, Yunan askerinin Anadolu’ya çıkmasında etkili rol oynamıştır. Buna rağmen Atatürk ABD’yi müttefik sayar.

atatürk-macarthur-konusma

Avrupa ülkeleri, Anadoluyu işgal etmişler, imparatorluğun çöküşünde ve kaybedilen topraklar konusunda etkili rol oynamışlardır, Atatürk’ün sağlığında ise Türkiye’den koparılan Arap toprakları üzerinde çeşitli şekillerde etkili olmaya devam etmektedirler…

Fakat Atatürk bu ülkeleri halen müttefik olarak görmektedir ve Avrupa’yı Rusya’nın güç kazanmasına karşı uyarır ve kuvvetlenmiş bir Rusya’nın Avrupa ülkelerine tehdit oluşturduğunu söylemektedir.

atatürk

ABD’nin Türkiye’ye konuşlandırdığı askeri üslerini bir gün oradan mutlaka kaldırır atarsınız. Ancak Rusya’yı asla yerinden söküp atamazsınız ve gücü kontrolden çıktığında Rusya, halen Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Türkiye üzerinde tehdit unsuru olarak kendisini gösterme potansiyeline sahiptir.

Şıvan Okçuoğlu

Konuşma içeriğine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The Characteristics of Writing Help

tataristan-tarihi

2. DÜNYA SAVAŞI VE TATARİSTAN – 1. Bölüm