in ,

Macaristan’daki Turancı Parti: Jobbik

Bir Macar siyasi partisi olan Jobbik, 24 Ekim 2003 tarihinde ‘Turancı’ çizgide faaliyet gösterme amacıyla Budapeşte’de kuruldu. Siyasi bir hal almadan önce, çeşitli Macar üniversitelerinde Muahafazakar-Milliyetçi öğrencilerin kurduğu bir oluşumdu. İlk yedi sene seçimlere girecek kadar teşkilatlanmayı oluşturamasa da, özellikle genç kesimin ilgi odağı oldu. 2010’da gerçekleşen Genel Seçimlerde ise beklenenden çok üst bir performans göstererek Macaristan’ın en büyük üçüncü partisi haline geldi. (%16 Oy)

 

Milliyetçi bir görüşte olmalarına rağmen; İslam düşmanı bir parti değildir, bu yönüyle diğer ‘Avrupalı’ milliyetçilerden ayrılırlar. Aynı zamanda Ermeni Hükümeti’nin gerçekleştirmiş olduğu Hocalı Katliamı’nı Macar parlamentosuna taşıyarak Ermeni diasporasından tepki almıştır. Partinin Genel Başkanı olan Gabor Vona, seçimlerden birinci çıkıp iktidar olmaları durumunda Hocalı Katliamı’nı soykırım olarak tanıyacaklarını açıklamıştır.

Ekonomik yönden ‘karma ekonomiyi’ savunan Jobbik, anti-kapitalist çizgidedir ve yabancı şirketlerin ülkeye girişini önlemek istemektedir. Bunun yanı sıra sadece Macaristan değil, diğer ülkelerdeki Macar halklarının da değerlerini savunma amaçları vardır.

Parti kendisini hiçbir siyasi çizgide tanımlamıyor. Sağ-Sol yelpazesine girmek istemediklerini, sadece Milliyetçi ve Halkçı bir parti olduklarını söylüyorlar. Mitinglerinde sık sık tek tip üniforma ve pazubandı takan Jobbik üyelerine, birçok kez ‘Nazi-SS’ benzetmesi yapılmıştı. Şuan mecliste 24 koltuğa sahipler ve her seçimde de oy yüzdeleri artıyor. Anket kuruluşlarına göre Macar halkının %25’i, Jobbik partisini desteklemekte.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABD Geri Çekiyor

dönükler

Dönükler – Alevilikten Sünniliğe Geçiş