in

Alemdar Mustafa Paşa – Şehadete Şanlı Gidiş!

alemdar-mustafa-paşa

Osmanlı tarihinin en gülünç kabakçı isyanının kalıntılarını temizleyen paşa. Namusunu temizlemiştir imparatorluğun. 3. Selim gibi değerin, en yanındaki kılıcı olmasıydı aslında en büyük isteğimiz. ancak yetişemedi, ney çalarken katlettiler 3. Selim’i.

O sırada genç Şehzade Mahmut vardı. Onu kurtarmak gerekti ve rusçuk ayanı bunu başardı. Ardından Sultan 4. Murat’ın mührü ve adeta yağmalanmış değerlerini tek tek topladı. Kabakçı denilen asinin de cezasını verdi.

Orduda yeniliklere gitti. (sekban-ı cedid)

Ancak entrika bu paşanın da üstesinden geldi. Biz Türk’üz, öyle dalavereye kafamız çalışmaz. Düz adamlarız, doğrudan yanayız. Alemdar Paşa’yı sardı asiler sarayında.

Ama…

Paşa şanlı gitti şehadete. Düşünsenize kimin aklına gelir ki, kellenizi almaya gelenler için kaldığınız yerin cephaneliğini havaya uçurarak ölmek. O filmlerde özenilen düşmanını alıp, beraber uçurumdan atlama sahnelerini biliyoruz ya. İşte Alemdar Paşa bu kadar yiğitti.

Öyle bir yerde öl ki; uğruna mücadele ettiğin davada ve en güzel yerde. Daha da önemlisi, en güzellerin sen yokken güzel olmayacağını göstere göstere kaybol bu dünyadan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İran’daki olayların ülkemize etkisi

abdülhamit-recep-tayyip

Tarihi Öğrenmek İçin Payitaht Abdülhamid’i İzleyin!